Web Statistics Тагови - Burevesnik
Macedonian Albanian English

Ексклузивно

 • "Керозин" смрди на кокаин...

  Неколку години по ред жителите на Неготино немо го набљудуваат растот на империјата на Љупче Пецов Ѓаволот, сопственик на „АЛМА КОМЕРЦ„. Знаат Неготинчани дека наркотрговија а не трговија со

  ...
 • Also sprach Gruevski

  Da bi ljudima van Makedonije koji su juče NAPRASNO saznali iz svojih medija da je u Makedoniji pokušan DRŽAVNI UDAR, bilo jasno šta se ustvari desilo, prevodim integralno izjavu premijera Nikole

  ...
 • Mладенов е жртва на новата афера во Телеком

  Долга е низата на ликвидирани поединци, штетни по криминалната „агенда„ на Владата на Никола Груевски. Нема да ги набројувам по име и презиме, ги знаете сите до еден: исчезнати, „самоубиени“,

  ...
 • Ало Велес! Ало Телеком!

  Истражниот судија во случајот на ликвидацијата на Никола Младенов на влезот во Скопје, на 26. март о. г. пред полноќ, не само што не смеел да бара, туку не смеел ниту да помисли да го бара

  ...
 • Алчниот конвертит Арсенчо

  Многумина би сакале да дознаат кој е најбогатиот кривопаланчанец и колку „трнлив„ е неговиот пат до успехот и капитал од 5,5 милиони евра, според АНКЕТНИОТ ЛИСТ, без сокриените пари под перница.

  ...
 • Атанаско и неговото султанско владеење

  Од Охрид добив допис од член на МВР ДПМНЕ. Детално опишува како функционира локалната екипа на Сашо Мијалков и Никола Груевски. ФАМИЛИЈАРНО, како и низ цела Македонија! Не менував ништо во

  ...
 • Битка за седиштето на СДСМ

  Најавата на лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски и неговите колеги пратеници, доцна попладнето на 23.12. дека ќе го се обидат да спречат Собранието насилно да донесе Буџет по вкус на Никола

  ...
 • Бобо, средовечниот ,,фалц,, вундеркинд

  Во февруари 2016 Божидар Јанковски викан Бобо, долгогодишен директор на ДАЈНЕРС Македонија, од ЈО на РМ беше осомничен во аферата ,,КИРИЈА,,. Наводно си издавал сам на себе станови под кирија. За

  ...
 • Генерал Методија Величковски манијак, ,,спонзор,, и експерт за ,,редење,,

  Случајот од 2008 година неуспешно е прикриен и уште понеуспешно покриен, за да може да напредува тогашниот полковник Методија Величковски до функцијата началник на генералштабот на АРМ, на која и

  ...
 • Гидеон Сандел, хроника на совршено убиство

  Загинувањето на Гидеон Сандел на Матка за мене воопшто не е несреќен случај. Напротив! Доказ за тоа е молкот на комплетната македонска јавност, особено политичката елита на власт, ама и

  ...
 • Доста Димовска е нарачател на убиството на Тушевски и Јанев

  Ниту 11 години по ликвидацијата на Марјан Тушевски и Кире Јанев, не стивнуваат бранувањата, префрлувањата вина, обвинувањата на „осомничени“ и „сигурни егзекутори“.
  Напротив, со

  ...
 • Дракче „трговачка куротресина„

  Сите овие години наназад сметав дека Драган Павловиќ Дракче не е вреден за еден ваков текст. Ама и тој си седеше мирен. Знае дека е кабает, дека со мене не треба да се чепка, дека премногу знам,

  ...
 • Киров нашата служба го создаде ВМРО ДПМНЕ

  Има ли Бугарија добро разузнавање? Тема на емисијата Слободна зона, во која на 16. јуни гостуваше поранешниот шеф на бугарското разузнавање, генерал Кирчо Киров. Директен повод Киров да му

  ...
 • Колку чини вистината на Лупевска!?

  Ова е сторија, раскажана од директен учесник во настаните во 2001. година во Македонија. Бил вработен како преведувач при една странска мисија и сето она што се случувало на терен во тој критичен

  ...
 • Нарко Коњ со гулубарска маана

  Нецела година наназад „главен и одговорен уредник“ во Агенцијата за обезбедување „СГС“, безбедносна сила која полека прераснува во параполициска единица, за Тетово, Гостивар, Кичево и Дебар е

  ...
 • Пред погибијата Младенов се сретнал со Јанакиески и Зекиров

  Низ тешка и исцрпувачка и однапред промашена петмесечна истрага, македонските медиуми здружено се потрудија да избегаат од очигледните причини за погибијата на Никола Младенов. Никој, ама баш

  ...
 • Сам на себе продавам, сам од себе купувам

  Орце Камчев, фамилијарниот бизнис миленик на Груевски и кумашин на Сашо Мијалков, денес продолжи со својата медиумска одисеја. Овојпат направи нова гимнастика, „продаде„ 50% од својот удел во

  ...
 • Сашко го јавна Букефал

  Она што денес не го знаете, а треба да го знаете, е на кои се начини Фамилијата Груевски & Мијалков ја донесоа Македонија до дереџе за да биде „освајач„ на титулата Светски шампион во

  ...
 • Слику своју љубим

  Претстојните локални избори се шанса да заврши агонијата на жителите од општината Чучер Сандево, сместена на и под падините на соголената Скопска Црна Гора. Соголена од ,,дрварската мафија,,.

  ...
 • Тата Жика со сол до пленот во МНАВ...

  По објавеното писмо ОВДЕ, од вработени во Македонска Навигација а. д., за случувањата во оваа институција, поточно за криминогеното однесување на Живко Поповски (татко на министерот за надворешни

  ...
 • Тачи сред изборен корупциски скандал

  Непосредно пред првиот круг на гласање припадници на СВР Тетово, во центарот на градот го уапсиле својот колега и сограѓанин Никола Тимосиевски со 28.000 евра. Надевајќи се дека брзо ќе биде

  ...
 • Цандо, новиот неготински "Big BOSS"!?

  Акцијата „Керозин„ полека но сигурно НЕ добива на интензитет во истрагата. Според мои сознанија, во Шутка е во тек „битпазарски„ тезгарски процес на преговори со главниот актер Љупчо Пецов

  ...
 • Чешкиот ребус

  Република Македонија, земја кандидат за членство во ЕУ „што чека датум„ и никако да го дочека, има МИЗЕРНА дипломатија. Има дипломати што не примаат редовно плата, а амбасадите се во очајна

  ...
 • „Гиго - транс„

  За Глигур Коцев, неговиот криминал во Општина Градско и начинот на кој ја спроведува преродбеничката политика на ВМРО ДПМНЕ, како нејзин кадар на чело на оваа мала Општина, веће пишувавме. Се

  ...
 • „Драгане утишај тон, пробија у етар!„

  Јунакот на оваа сторија во два дела си има повеќе лица. Така животот го научил. Перењето на биографијата, обременета со потекло од с. Турје, преку Велика Плана, до мажачката во кланот

  ...
 • „КРЦ„ крцкал, граѓанска војна крчкал...

  Помислува ли денес воопшто дека овие негови денешни сопартијци тогаш му биле политички противници и можеле да бидат жртви поради неговата (и на Фрчковски!) налудничава политика по секоја цена да

  ...
 • „Прага 6„ шифра за криминалот на Мијалков

  По серијата закони за отворање и обелоденување на тајни жиро сметки по Швајцарија, Кипар, разни егзотични острови и слични дестинации, Македонскиот тајкун сатанис Сашо Мијалков мораше да се

  ...